top of page

Ječné zrno

Ječné zrno je velmi infekční onemocnění očního víčka.

Ječné zrno, oční kapky

Ječné zrno (hordeolum) je onemocnění mazové žlázy oka u řasové folikuly (kořenového váčku) na očním víčku. Mazová žláza se ucpe buď nečistotami, nebo odumřelými kožními buňkami a zanítí se. Jde o nejčastější zánětlivé onemocnění očního víčka.


POZOR! Ječné zrno je velmi infekční.


Čeho se vyvarovat pokud máte ječné zrno?

-          nepoužívejte oční krémy, make-up, líčení ani pleťové vody

-          nenoste kontaktní čočky, mohli byste si infekci rozšířit dál do oka

-          nepoužívejte společné ručníky, osušky ani jiné hygienické potřeby, můžete ostatní nakazit

-          důsledně dodržujte hygienu rukou i obličeje


Jak ječné zrno vypadá?

Symptomem pro vznikající ječné zrno je oteklé, zarudlé a bolestivé oční víčko doprovázené nažloutlým výtokem, stálým tlakem v oku a přecitlivělostí na světlo. Později se, většinou na okraji očního víčka, vytvoří velmi bolestivá bulka. Ta nejprve vypadá jako malý pupínek, avšak v průběhu času se může zvětšit a naplnit hnisem. Jedná se o bakteriální infekci, a jak je uvedeno výše, ječné zrno je velmi nakažlivé.


Jak dlouho ječné zrno trvá?

Ječné zrno nás většinou netrápí příliš dlouho, většinou samo odezní po 2-4 dnech. V drtivé většině není třeba žádná odborná léčba, existují však přípravky na zmírnění nepříjemných příznaků. K tomuto účelu slouží třeba volně prodejné výplachy, kapky nebo uklidňující oční masti, nejlépe je, poradit se s lékárníkem. Pomáhá také výplach vychlazeným odvarem z heřmánku.


Co je původcem ječného zrna?

-          infekce zanesená rukama

-          použití kontaminovaných hygienických potřeb, sdílení ručníků apod.

-          špatné odlíčení (může způsobit ucpání pórů pokožky)

-          nedostatečná údržba a čistota kontaktních čoček

-          prašné prostředí

-          únava a přetěžování zraku


K tvorbě ječného zrna mohou přispět i další onemocnění jako třeba zánět víček nebo celková onemocnění jako diabetes, seborea, hormonální změny nebo alergie (svědění očí podporuje jejich časté mnutí a tím i zanesení nečistot).


Hordeolum u dětí

Vzhledem k tomu, že děti se poměrně často pohybují v přírodě, ve venkovním prostředí a někdy ještě nemají dokonale zažité hygienické návyky, ječné zrno se u nich vyskytuje poměrně často. Pokud má průběh bez dalších vedlejších potíží, není závažným problémem. Pokud je však doprovázeno zvýšenou teplotou, zvětšením uzlin a tyto příznaky přetrvávají, je třeba se poradit s lékařem.


Rady optika, měření zraku

Nikdy se nesnažte ječné zrno fyzicky zlikvidovat vymačkáváním apod.!


Nepleťte si ječné zrno a vlčí zrno. Vlčí zrno (chalazion) není infekční, jedná se o chronický zánět, který někdy sám zmizí, ale ve většině případů je třeba chirurgické řešení.

Dodržujte hygienu rukou, obličeje a optických pomůcek. Chraňte svoje oči před prachem a nadměrnou zátěží. Vždy si důkladně odličte obličej. Používejte kvalitní kosmetiku a čistící pleťové prostředky. Pokud jste alergici, je třeba dodržovat pravidelné kontroly u odborníka.

Ochrana zraku

Pokud potřebujete chránit svůj zrak před slunečním zářením, pomůžeme vám v První Optice s výběrem kvalitních brýlí. Můžete se objednat na osobní konzultaci zdarma. I běžné dioptrické brýle pomáhají chránit váš zrak před prachem, navíc vám je můžeme vybavit kvalitním UV filtrem, polarizačními skly s antireflexní úpravou a dalšími vychytávkami, které vám zpříjemní a vylepší vidění.

Objednejte se on-line na měření zraku bez čekání na termín, telefonicky na čísle +420 775 888 001, nebo prostřednictvím mailu info@prvnioptika.cz. Necháme vám vyrobit kvalitní brýle na míru, přesně podle vašich potřeb a požadavků. Na našich pobočkách se vám budou věnovat odborníci, kteří vám rádi poradí a pomohou.


Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page